MAGNAT Passion
MAGNAT Passion
MAGNAT Passion

3 pomysły jadalni w stylu skandynawskim

Skandynawia wyróżnia się innowacyjnością, zaskakującą modą i pięknym wzornictwem. W tym regionie leżącym w północno-wschodniej części Europy wykształcił się również specyficzny styl aranżacji wnętrz, który w wysmakowany sposób łączy funkcjonalność z designem. Zobacz, jak urządzić zachwycającą jadalnię w stylu skandynawskim.

Jak urządzić jadalnię w stylu skandynawskim

W stylistyce skandynawskiej mniej znaczy więcej. Dlatego jedną z najbardziej charakterystycznych cech skandynawskich wnętrz jest prostota, przejawiająca się również w palecie kolorystycznej. Dominuje w niej jasna, czysta i orzeźwiająca biel. Jeśli zatem chcesz wprowadzić skandynawskiego ducha do swojej jadalni, pomaluj ściany na biało. Wybór białej farby mógłby się wydać naprawdę łatwy, gdyby nie fakt, że posiada ona naprawdę wiele odcieni. Niektóre są chłodne z nutą błękitu, inne ciepłe muśnięte żółcią. Szukając idealnej tonacji spróbuj sięgnąć po lateksową matową farbę MAGNAT PASSION MP1 Biały, która jest miła w dotyku i prostsza w utrzymaniu czystości niż inne podobne produkty na rynku.


Kolory stylu skandynawskiego to również szarość i czerń, które pięknie prezentują się na tle białych ścian. Chcąc ocieplić tę dość chłodną kolorystykę wprowadź również naturalną barwę drewna, np. kładąc na podłodze drewniane deski i wstawiając drewniane meble. Skandynawskie wzornictwo stawia również na połączenie drewna z metalem, dlatego w twojej jadalni może stanąć stół z jasnym drewnianym blatem wspartym na metalowych cienkich czarnych nogach. Powszechnym elementem skandynawskiego designu są również zielone rośliny doniczkowe, które ożywiają wnętrz i wnoszą do niego świeżość. Możesz również pokusić się o cięte kwiaty w wazonie i zioła.

Wyjątkowe spotkania przy skandynawskim stole

W stylu skandynawskim minimalizm barwny wchodzi w bliską relację z prostotą linii i form, tworząc wyważone, bezpretensjonalne aranżacje. Możemy to zauważyć na przykład w bryłach mebli. Proste, czyste linie, bez zbędnych ornamentów - niby nic, a jednak nadają obiektom wyjątkowości. Zadbaj, by właśnie taki był między innymi twój stół.


Styl skandynawski lubi odwołania do natury m.in. poprzez obecność wyposażenia wykonanego z naturalnych surowców. Dlatego wybierz duży stół z masywnym blatem z naturalnego drewna, złożony z kilku desek. Dekoracyjnym elementem niech będzie jedyny w swoim rodzaju naturalny rysunek słojów, włókien i sęków, będących dla drewna tym, czym dla dłoni są linie papilarne.


Mebel wyglądający jak element wystroju wiejskiej chaty ustaw w sąsiedztwie nowoczesnych, białych designerskich krzeseł z tworzywa sztucznego. Nad tym zestawem jadalnym zawieś również nowoczesne lampy. To wyjątkowe spotkanie naturalnych surowców z tworzywami sztucznymi w jednej przestrzeni stworzy przyjemne napięcie architektoniczne a tym samym sprawi, że skandynawska jadalnia stanie się naprawdę stylowym wnętrzem.

Poczuj się jak w skandynawskim domu

Przekroczenie progu skandynawskiego domu przynosi orzeźwienie i koi zmysły. Jasne minimalistyczne wnętrze, pozbawione zbędnego wyposażenia i ozdób nie rozprasza, daje poczucie przestronności i pozwala na swobodne poruszanie się między strefami i korzystanie ze wszystkich mebli bez przeszkód.


W twojej jadalni również możesz osiągnąć ten efekt. Ściany pokryj farbą MAGNAT PASSION MP25 Dźwięk Poezji, a na podłodze połóż jasną deską parkietową z matowym wykończeniem. Wybierz meble z bielonego drewna, ale zadbaj również o obecność drewna w jego naturalnym kolorze, które delikatnie wizualnie ogrzeje pomieszczenie. Zielone rośliny to dobry pomysł na świeżość i miły dla oka akcent kolorystyczny.


Oprócz zieleni, z białego tła doskonale wybiją się również ciemne detale. Mogą to być czarne nogi stołu, brązowa donica, czarny zegar ścienny czy czarna połyskująca lodówka. Możesz również wprowadzić nieoczywiste dekoracje, jak biały parawan lub białą drabinę, którą wykorzystasz jako kwietnik.

Zobacz więcej...

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 MAGNAT